Film Ara

Meryl Streep

Mary Louise Streep, 1949 doğumlu Amerikalı oyuncu. Hem tiyatroda, hem televizyon yapımlarında hem de sinema başyapıtlarında rol alan Streep, 3 kez Oskar Ödülü’ne layık görüldü, 17 adaylıkla da Oscar’a en çok aday olan oyuncu olma ünvanını taşıyor. Ayrıca BAFTA, Altın Küre, Altın Palimye gibi ödülleri sayısız kez kazandı. Gelmiş geçmiş en yetenekli aktrislerden biri olarak görülüyor.
 
Meryl Streep, 22 Haziran 1949’da New Jersey, Amerika’da dünyaya geldi. Babası Harry Streep bir ilaç şirketi yöneticisi, annesi Mary Streep ise İsveç, İrlanda ve İngiliz soylarından gelen bir reklam yıldızıydı. Streep, babasının köklerinin de Hollanda’dan geldiğini söylemişti, hatta ailesinin orijinal soyadı olan Messerschnitz, Hollanda’da Streep’e çevrilmişti.
 
Oyuncu, New Jersey’de büyüdü. Vassar Koleji’nde drama okudu ve buradan mezun olduktan sonra Yale Üniversitesi’nin drama bölümünde güzel sanatlar alanında master yaptı.
 
Rol aldığı ilk film, 1977 yapımı "Julia" oldu. Küçük ama önemli bir rol üstlenmişti. İkinci filmi 1978 yapımı Avcı (The Deer Hunter), Streep’e en iyi yardımcı oyuncu dalında ilk Akademi Ödülü adaylığını getirdi. Bu filmde usta aktör Robert de Niro'yla başrolleri paylaşmıştı. Bir sonraki yıl, Dustin Hoffman ile rol aldığı Kramer Kramer'e Karşı (Kramer vs. Kramer) filmiyle en iyi yardımcı kadın oyuncu Oscar’ını aldı. 1982’de ise Sophie'nin Seçimi (Sophie’s Choice), oyuncuya en iyi kadın oyuncu Oscar’ını kazandırdı.
 
Streep, beyazperdedeki hızlı yükselişinin yanında televizyon yapımlarıyla da parlıyordu. Mini dizi "Holocaust"taki rolüyle, 1978’de ilk Emmy Ödülü’nü aldı.
 
1980'lerde Streep, "The French Lieutenant’s Woman" (1981), "Silkwood" (1982), "Out of Africa" (1985), "Ironweed" (1987), "A Cry in the Dark" gibi birçok başarılı yapımda rol aldı. 1984 – 1990 yılları arasında oyuncu, favori sinema oyuncusu dalında 6 kez "People’s Choice Ödülü"nü kazandı. 1990’da ise dünyanın en çok tercih edilen oyuncusu seçildi.
 
1990 yılından sonra Streep, rol çeşitliliğine gitti. "Postcards from the Edge", "Death Becomes Her", "The House of the Spirits", "The Bridges of Madison County", "The River Wild", "She-Devil", "Marvin's Room", "Music of the Heart" gibi filmlerde çok çeşitli karakterleri canlandırdı. "Music of the Heart" filmi içinse keman çalmayı öğrendi.
 
Oyunculuk dışında, Streep, "The Simpsons Movie" ve "King of the Hill" animasyonlarında ve bir Steven Spielberg – Stanley Kubrick filmi olan "A.I."da seslendirme yaptı.
 
2002 yılından sonra "Adaptation", "The Hours" gibi ses getiren filmlerde ve Al Pacino ile birlikte "Angels in America" adlı mini dizide rol aldı. Bu dizideki rolü, oyuncuya ikinci Emmy Ödülü’nü kazandırdı. "The Devil Wears Prada" ise, oyuncuya müzikal veya komedide en iyi kadın oyuncu dalında 2007 Altın Küre Ödülü’nü kazandırdı.
 
2009 yapımı Julie & Julia filminde rolüyle bir kez daha En İyi Kadın Oyuncu Oscarı'na aday oldu. 2012 Akademi Ödülleri'ndeyse Demir Leydi (The Iron Lady) filminde eski İngiltere başbakanı Margaret Thatcher performansıyla kariyerinde üçüncü kez Oscar ödülüne kucakladı.
 
Streep, beyaz perde ve televizyon dışında birçok Broadway yapımında da rol aldı. 1976’da "27 Wagons Full of Cotton" adlı yapımla başladığı Broadway kariyerine Anton Chekhov’un "The Cherry Orchard" oyunuyla, "Happy End" gibi müzikallerle devam etti. Tiyatroda gösterdiği başarı da oyuncuya birçok prestijli ödül ve adaylık kazandırdı ancak beyaz perdedeki hızlı yükselişi sonucu sahnelere ara veren Streep, 2001’de tiyatroya dönüş yaptı. Anton Chekhov’un "The Seagull" oyununda, Philip Seymour Hoffman, Natalie Portman ve Sophie’s Choice’daki rol arkadaşı Kevin Kline, oyuncuya sahnede eşlik etti. Eylül 2006’da ise, bir Bertolt Brecht ürünü olan "Mother Courage and Her Children"da yine Kevine Kline’la rol aldı. Oyun öyle büyük bir başarı yakaladı ki, seyirciler yağmur altında saatlerce kuyrukta bekliyordu. Streep 3.5 saatlik oyunda şarkı da söylüyordu.
 
Streep, gelmiş geçmiş en yetenekli ve tercih edilen oyunculardan biri olduğunu aldığı ödüllerle de kanıtladı. Sinema, tiyatro ve televizyon dallarında aday olduğu 100’ün üstünde ödülün 50’ye yakınını kazandı. Bunlardan 3 tanesi Oscar Ödülü oldu ve oyuncu halen Oscar’a en çok aday olan sanatçı ünvanını 17 adaylıkla elinde bulunduruyor (en yakın rakibi Katherine Hepburn'ün 12 adaylığı var). Bunlardan 3 tanesi en iyi yardımcı kadın oyuncu, 14 tanesi ise en iyi kadın oyuncu dallarında. Streep, Altın Küre Ödülü’nü en çok kazanan aktris ünvanını 5 ödülle Rosalind Russell ile paylaşıyor. Aynı zamanda Altın Küre Ödülleri’ne en çok aday olan ikinci oyuncu. (21 adaylık)
 
Streep, Avcı filmindeki rol arkadaşı John Cazale ile nişanlandı ancak Cazale, 1978 yılında kanserden yaşamını yitirdi. Aynı yıl Streep, aktör Don Gummer ile evlendi. 4 çocukları oldu: 1979 doğumlu Henry, 1983 doğumlu Mamie, 1986 doğumlu Grace ve 1991 doğumlu Louisa. Mamie Gummer da, tıpkı annesi gibi bir oyuncu olmaya karar verdi ve ilk oyunculuk deneyimini 2005 yılında bir Broadway oyununda yaşadı.
 
Diğer
Meryl Streep’in Holloywood Ünlüler Kaldırımı’nda bir yıldızı bulunuyor. 2001 yılında Norveç’teki Nobel Barış Ödülü’nün sunuculuğunu üstlenmiş. Oyuncunun başarısı, New York valisini bir "Meryl Streep Günü" yapmaya teşvik etmiş. Her yıl 27 Mayıs günü hayranları tarafından "Meryl Streep Günü" olarak kutlanır. Birçok eleştirmen tarafından yaşayan en iyi sinema oyuncusu olarak gösteriliyor. Ayrıca rol yaparken her dili mükemmel bir şekilde konuşabiliyor. "Susam Sokağı" adlı çocuk klasiğinin Amerikan versiyonunda oyuncunun onuruna bir Meryl Streep karakteri konulmuş. Yale’de master yaparken Sigourney Weaver ile sınıf arkadaşıydı. Robert De Niro, Streep’in, birlikte çalışmayı en çok sevdiği oyuncu olduğunu söylüyor. 1.68 metre boyunda. Helikopterlerden korkuyor. Toyota Prius kullanıyor.

Tamamını Göster

Florence

Yapım Yılı: 2016 - ABD, İngiltere

Tür: Komedi, Dram, Biyografi

Süre: 110 Dak.

Yönetmen: Stephen Frears

Oyuncular: Meryl Streep, Hugh Grant, Simon Helberg, Rebecca Ferguson, Nina Arianda

Sıradışı Anne

Yapım Yılı: 2015 - ABD

Tür: Komedi, Dram, Müzikal

Süre: 102 Dak.

Yönetmen: Jonathan Demme

Oyuncular: Meryl Streep, Kevin Kline, Mamie Gummer, Rick Springfield, Ben Platt

Seçilmiş

Yapım Yılı: 2014 - ABD

Tür: Dram, Bilim Kurgu

Süre: 97 Dak.

Yönetmen: Phillip Noyce

Oyuncular: Meryl Streep, Jeff Bridges, Katie Holmes, Taylor Swift, Alexander Skarsgård

The Homesman

Yapım Yılı: 2014 - ABD

Tür: Dram

Süre: 122 Dak.

Yönetmen: Tommy Lee Jones

Oyuncular: Meryl Streep, Hilary Swank, William Fichtner, Miranda Otto

Aşk Yeniden

Yapım Yılı: 2012 - ABD

Tür: Komedi, Dram, Romantik

Süre: 100 Dak.

Yönetmen: Tommy Lee Jones, David Frankel

Oyuncular: Meryl Streep, Steve Carell, Elisabeth Shue, Mimi Rogers

Demir Leydi

Yapım Yılı: 2011 - ABD, İngiltere

Tür: Dram, Biyografi, Politik

Süre: 105 Dak.

Yönetmen: Phyllida Lloyd

Oyuncular: Meryl Streep, Jim Broadbent, Iain Glen, Anthony Head, Harry Lloyd

Web Therapy Sezon 3

Yapım Yılı: 2010 - ABD

Tür: Komedi

Süre: 5 Dak.

Oyuncular: Meryl Streep, Lisa Kudrow, Selma Blair, Molly Shannon, Julia Louis-Dreyfus

İlişki Durumu: Karmaşık

Yapım Yılı: 2009 - ABD

Tür: Komedi, Romantik

Süre: 120 Dak.

Yönetmen: Nancy Meyers

Oyuncular: Meryl Streep, Alec Baldwin, Hunter Parrish, Steve Martin, Lake Bell

Yaman Tilki

Yapım Yılı: 2009 - ABD, İngiltere

Tür: Animasyon, Aile, Komedi, Macera

Süre: 87 Dak.

Yönetmen: Wes Anderson

Oyuncular: Bill Murray, Owen Wilson, Meryl Streep, Cate Blanchett, Michael Gambon

Julie & Julia

Yapım Yılı: 2009 - ABD

Tür: Dram, Romantik, Biyografi

Süre: 123 Dak.

Oyuncular: Meryl Streep, Amy Adams, Stanley Tucci, Jane Lynch, Chris Messina

Şüphe

Yapım Yılı: 2008 - ABD

Tür: Gizem, Dram

Süre: 104 Dak.

Oyuncular: Meryl Streep, Amy Adams, Philip Seymour Hoffman, Viola Davis, Carrie Preston

Dark Matter

Yapım Yılı: 2007 - ABD

Tür: Dram

Süre: 88 Dak.

Yönetmen: Shi-zheng Chen

Oyuncular: Meryl Streep, Ye Liu, Aidan Quinn, Erick Avari, Blair Brown

Günbatımı

Yapım Yılı: 2007 - ABD, Almanya

Tür: Dram

Süre: 117 Dak.

Yönetmen: Lajos Koltai

Oyuncular: Patrick Wilson, Toni Collette, Meryl Streep, Claire Danes, Hugh Dancy

Arslanı Kuzulara

Yapım Yılı: 2007 - ABD

Tür: Dram

Süre: 92 Dak.

Yönetmen: Peter Berg

Oyuncular: Tom Cruise, Meryl Streep, Michael Pena, Robert Redford

Site Hakkında

Bu site gösterimdeki filmler hakkında genel bilgi edinebileceğiniz, sinema dünyasındaki gelişmeleri takip edebileceğiniz, tüm sinemaseverlerin yorumlarına ve katılımına açık bir buluşma noktasıdır.

Son Yorumlar

Köylü Kızı

Nasıl izleyecem.
19 Mayıs 2017 Cuma

Amansız Nehir

Filim yokortada kardaeşim.
19 Mayıs 2017 Cuma

Çılgın Aile

Uzun özetini yaparmısınız.
18 Mayıs 2017 Perşembe

Uyumsuz

Cok guzel bir film ama keske sonuna kadar ozet olsaydi performans odevi lütfen bana yardimci olun.
14 Mayıs 2017 Pazar

Kumarbazlar Efendisi 3

Hakan bu site film izlemek için değil ki zaten. Filmler hakkında bilgi edinmek için kullanabilirsin.
12 Mayıs 2017 Cuma

Vampire Boy Sezon 1

Dizi çok güzeldi etkileyiciydi ama final öyle olmamalıydı kaybolan yıllara inat kavusmalıydılar.
5 Mayıs 2017 Cuma